Atrakcija u našem gradu – obnovljeni triljski viseći most

Autor: Administrator , 14. 11. 2017.

Otvaranje mosta - vatromet

Najatraktivnije događanje Mihovilskih dana 2017. zasigurno je bilo otvaranje obnovljenog visećeg mosta. Dugo se čekao taj dan, jako važan svim mještanima, pa tako i učenicima OŠ Trilj. Grad Trilj i gradonačelnik, gospodin Ivan Šipić, povjerili su jedan dio programa prigodom otvaranja mosta i OŠ Trilj, s namjerom da najmlađi, budućnost našeg Grada, budu prioritet otvaranja. Program je bio obogaćen točkama DV-a Trilj, OŠ Stjepana Radića, Tijarica, Martine Bakić i na kraju koncertom Ane Rucner.

Nakon što je prihvaćen prijedlog školskog programa, krenulo se s realizacijom koja je dosegnula vrhunac na otvaranju mosta 25. rujna 2017.

Školski program sastojao se od nekoliko točaka. Svi učenici prvih razreda bili su zaduženi za paljenje lampiona na visećem mostu. Učenici matične i područnih škola od drugog do osmog razreda sudjelovali su u Likovnom i literarnom natječaju „Viseći most“. Učenice školskog zbora sudjelovale su u izvedbi himne. Najzahtjevniji dio, scenski prikaz Trilja kroz povijest, izveli su učenici matične škole drugog, trećeg i četvrtog razreda. Najbolji likovni radovi birani su za izložbu „Viseći most“ u gradskoj kinodvorani.

Zbog vremenskih neprilika, promijenjen je raspored događanja na dan otvaranja mosta, ali na kraju je ipak sve prošlo veličanstveno, dostojno predivnog visećeg mosta osvijetljenog u noći, obasjanog lampionima i vatrometom.

U triljskoj kinodvorani, prepunoj mještana i uzvanika, u okviru sadržajno bogatog programa, učenici i učitelji dostojanstveno su predstavili  OŠ Trilj. Učenice, sestre Vudrag, otvorile su program himnom „Lijepa naša“, pod ravnanjem voditelja školskog zbora Mirka Radana.

Tijekom svečanog programa

Sestre Vudrag pjevaju himnu

Učenica Lucijana Crnoja pročitala je, prema odluci Povjerenstva, najbolji rad na temu Visećeg mosta. Prijateljice mažoretkinje pripremile su joj lijepo plesno iznenađenje.

Čitanje nagrađenog literarnog rada

Slijedila je zanimljiva priča koju su predstavili učenici nižih razreda matične škole. Scenski prikaz pratili su recitali u izvođenju učiteljice Niveske Juraga Kovačev i učitelja Milana Sarića. Umjetnički tekst Sličice s triljskog visećeg mosta, s prikazom povijesnog slijeda od Delmata do današnjih dana  napisala je učiteljica Niveska Juraga-Kovačev.

Sličice s triljskog visećeg mosta

(prva kitica, od ukupno šest)

Ja sam rođen na Gardunu,

Svi me znaju po balunu.

Legenda o meni šeta

Dv'je tisuće dugih ljeta.

Tko za mene čuo nije,

Zovem se Gaj Laberije.

Nije tamo bilo koja,

nogomet je igra moja!

Delmati su započeli,

Rimljani je prihvatili,

pa trčeći za balunom

i oružje ostavili.

Dok Cetina bistra teče,

nek' se čuje širom svijeta,

na Gardunu iznad Trilja

kolijevka je nogometa.

Niveska-Juraga Kovačev

Recitatori Nveska-Juraga Kovačev i Milan Sarić

Povijesni prikaz - ''Sličice s triljskog visećeg mosta''

Učenici nižih razreda matične škole - ''Sličice s triljskog visećeg mosta''

Pred kraj svečanog programa gradonačelnik Ivan Šipić dodijelio je priznanja učenicima za najbolje likovne i literarne radove. Priznanje za najbolji literarni rad u konkurenciji nižih razreda dobila je učenica Marta Šipić, a u konkurenciji viših razreda učenica Lucijana Crnoja. Priznanje za najbolji likovni rad u konkurenciji nižih razreda dobila je Ružica Klarić, a u  konkurenciji viših razreda Pavao Lipotić. Učenici su nagrađeni bonom u gradskoj papirnici NIKA.

Gradonačelnik uručio priznanja

Marta Šipić, 4.b

Pavao Lipotić, 7.a

Stari most

Stari most,

Ponos grada Trilja.

Nad Cetinom stoji

Još od davnina.

Njegove duge noge

Vodu gaze,

A čvrste daske

Preko rijeke prave staze.

On ima svoje čuvare

S obje strane:

Visoke vrbe

I njihove duge grane.

Ponosan je most i

Ne da da ga ruše

Ni ljudske riječi

Ni divlji vjetar što puše.

Lucijana Crnoja, 7. d

Most

U mom gradu su dva mosta. Jedan od njih je viseći most na predijelu grada koji mi nazivamo Stari.

Uvijek se sjećam priče moje bake koja je, kad je bila mala išla preko visećeg mosta u školu. Taj most je bio drven, nije imao ograde pa bi djeca preko njega išla puzeći s jedne strane na drugu. Najgore je bilo kada je drveni pod mosta bio smrznut i kada bi puhala bura. Ja se ne sjećam tog mosta.

Sad je moj most nov i lijep. Volim svoj most.

Ružica Klarić, 3.b

Marta Šipić i mentorica Nada Lapić

Ružica Klarić i mentorica Zdenka Sarić

Pavao Lipotić i mentorica Maja Frakić

Lucijana Crnoja i mentorica Dragica Živaljić

Za vrijeme Mihovilskih dana 2017. izložba radova učenika OŠ Trilj krasila je kinodvoranu i privlačila pozornost posjetitelja.

Marija Čelan-Mijić i Ana Ćaleta – Pripremile pano u kinodvorani s najboljim likovnim radovima

Inspiracije učiteljima i učenicima nije nedostajalo. Kad se radi od srca, uspjeh ne izostaje. Trilj u srcu, srce za Trilj!

Hvala gradonačelniku i Gradu Trilju na iskazanom povjerenju. Škola je pokazala kako Trilj ima budućnost!

Ana Ćaleta