2013-09-09 17:20:40

ŠKOLE ZA AFRIKU

..Obrazovanje treba u potpunosti razvijati osobnost i talente svakog djeteta...
(Konvencija o pravima djeteta, članak 29.)
Sva djeca imaju pravo na odmor i igru te na sudjelovanje u nizu različitih aktivnosti...
(Konvencija o pravima djeteta, članak 31.)

Odlazak u školu. Druženje s vršnjacima. Smijeh. Igra. Radost.
Prava su to i potreba djece diljem svijeta, kao i odrastanje u sigurnom okruženju ispunjenom ljubavlju i razumijevanjem. Pa ipak, podaci govore da 28 MILIJUNA DJECE U SUBSAHARSKOJ AFRICI NEMA SVOJU ŠKOLU, UČIONICU, BILJEŽNICU.

Osnažen vizijom da samo zajedničkim snagama možemo promijeniti podatke koji nam otkrivaju stvarna djetinjstva i priče gdje se se oni najmlađi i najranjiviji svakodnevno suočavaju s nedostatkom osnovnih životnih uvjeta, UNICEF je postao dijelom globalne inicijative pod nazivom Škole za Afriku.
Navedeni projekt kontinuirano se provodi u više od 25 razvijenih zemalja od 2004. godine kako bi se prikupila sredstva za izgradnju i obnovu škola, predškolskih ustanova i centara za alternativno obrazovanje na području afričkog kontinenta te kako bi djeca i obitelji navedenih područja dobila priliku za bolju i sigurniju budućnost.

Faze projekta Škole za Afriku:


-prva faza projekta Škole za Afriku (2005. – 2009.), u okviru koje je osigurana pomoć za više od 4 milijuna djece u šest afričkih zemalja
-druga faza projekta Škole za Afriku (2010. – 2013.), u kojoj su do sada osigurani pomoć i podrška za više od 12 milijuna djece u 11 najugroženijih zemalja afričkog kontinenta (Angola, Burkina Faso, Etiopija, Madagaskar, Malavi, Mali, Mozambik, Niger, Ruanda, Južnoafrička Republika, Zimbabve)
-treća faza projekta Škole za Afriku nastavlja se i nakon 2013., godine kada će zemljama za koje se prikupljaju sredstava biti pridružene još dvije najugroženije zemlje afričkog kontinenta.

ŠKOLE ZA AFRIKU U HRVATSKOJ


-2008. godine Hrvatska se priključuje projektu Škole za Afriku uz podršku Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa. U projektu sudjeluje 51 osnovna škola.
-2009. godine u projektu sudjeluje više od 194 osnovne i srednje škole. Sva prikupljanja sredstava tijekom prve dvije godine provedbe projektnih aktivnosti u Hrvatskoj namijenjena su za pomoć djeci Ruande.
-2010. i 2011. godine raste broj škola uključenih u projektne aktivnosti. Tijekom ove dvije godine u projektu je sudjelovalo više od 250 osnovnih i srednjih škola te dio vrtića koji su nam se samoinicijativno pridružili. Sva prikupljena sredstva u ovom razdoblju kao i u sljedećoj godini namijenjena su za pomoć djeci Etiopije.
-2012. i 2013. godine se inicijativi Škole za Afriku aktivno pridružuju i predškolske grupe u dječjim vrtićima, a uz njih i više od 300 osnovnih i srednjih škola u Hrvatskoj organizirajući edukativno- humanitarne aktivnosti te aktivno sudjelujući u projektu, čime nastavljaju svoju brigu za obrazovanje i zaštitu života djece u Africi. Sva sredstva prikupljena u našoj zemlji i u ovoj godini bit će namijenjena za pomoć djeci jedne od najsiromašnijih zemalja u Africi – Etiopiji – zbog izrazito teških uvjeta.

U prilogu možete naći obrazac koji je potrebno ispuniti kako bi se uključili u projekt.


Osnovna škola Trilj