Područna škola Grab
U Grabu škola počinje raditi 1940. u kući Ivana – Boce Bugarina. Pored učenika iz Graba, pohađali su je i učenici iz sela Podi, Krivodol i Vrabač. Godine 1942. škola prestaje s radom da bi se 1943. otvorila partizanska škola u kući Stipana Samardžića. Godine 1944. škola se seli u privatnu kuću Ivana Gusića, a 1950. Filip Gusić pokreće izgradnju nove školske zgrade. Početkom rujna 1953. škola postaje šestogodišnja, a 1958. osmogodišnja. Zbog pomanjkanja prostora 1960. adaptira se Zadružni dom u kojem su izgrađene četiri učionice. Do 1968. broj učenika je u stalnom porastu, a nakon te godine se vidno smanjuje. Škole u Veliću i Vrpolju postaju područne škole Grabske škole. Kada je 1986. provedeno objedinjavanje škola triljskog kraja, škola u Grabu, kao i škole u Veliću i Vrpolju, postala je područna škola središnje Triljske škole. Škola u Grabu je i dalje osmorazredna s 24 učenika 1. – 4. i 36 učenika 5. – 8. razreda.

Skip to content