Promocija slikovnice Legenda o Nutjaku

Autor: Antonija Marasović, Ana Ćaleta, 7. 11. 2021.

Promocija slikovnice Legenda o Nutjaku

Jedan od događaja kojim učitelji, knjižničarka i učenici OŠ Trilj obilježavaju Mjesec hrvatske knjige bilo je predstavljanje slikovnice Legenda o Nutjaku 28. 10. 2021. godine u novootvorenoj školskoj knjižnici. Slikovnica je krunski rezultat projekta ''Nutjak – Kamena školjka čuvarica prošlosti'' koji je financirao CI SDŽ-e u projektu ''Čuvari baštine'', a ostvarile su ga učiteljice Ana Ćaleta i Antonija Marasović s 20 učenika 2.a razreda OŠ Trilj protekle nastavne godine.

Slikovnica je pisana u stihovima, kojima, zajedno s fotografijama na kojima su učenici, uprizoruje legendu o knezu Žarku Dražojeviću, te načinu života seljaka uz Cetinu u njegovo doba.

Slikovnicu su nazočnima predstavile ravnateljica Muzeja triljskog kraja, Sanja Budić – Leto, koja je i recenzentica slikovnice, te izv. prof. dr. sc. Vesna Kostović – Vranješ s Filozofskog fakulteta u Splitu. Slikovnicu su analizirale na vrlo zanimljiv način s povijesne, pedagoške, metodičke i umjetničke strane, te potakle publiku na čitanje, pogotovo u ovoj, Europskoj godini čitanja.

Prof. Kostović – Vranješ navela je u svome izlaganju:

''… Živjeti život na održiv način je obveza svakog pojedinca, a time i obveza odgojno-obrazovnih ustanova za promicanje obrazovanja za održiv razvoj.

Kako bi nastavnicima praktičarima pomogli u osmišljavanju nastavnih scenarija, a s ciljem promicanja obrazovanja za održivi razvoj UNESCO je dao 13 ključnih tema, a jedna od njih je baština.

Hrvatska obiluje prirodnom i kulturnom baštinom koja može biti nepresušan izvor učiteljima u odgojno-obrazovnom radu.

Upravo edukativna slikovnica Legenda o Nutjaku, kruna jednog učeničkog projekta, pokazatelj je kako se projektnim radom na temi baštine može realizirati obrazovanje za održivi razvoj u odgojno-obrazovnom radu i osposobljavati učenike za življenje na održiv način.

……

Iako edukativna slikovnica Legenda o Nutjaku obrađuje legendu koja i danas mnogima golica maštu, ipak fotografije u njoj pokazuju holistički pristup projektnoj temi.

Upravo fotografije ove edukativne slikovnice koje su snimane na baštinskim lokalitetima, fotografije koje prikazuju učenike koji su oživjeli povijesne likove imaju dodatnu vrijednost. Pokazatelj su da su učenici istraživali o legendi, ali su istraživali način života u 15. stoljeću, utjecaj Turaka, odijevanje, a rezultate svog rada prezentirali u ovoj edukativnoj slikovnici.

….

Edukativna slikovnica Legenda o Nutjaku osvijestit će djeci važnost baštine, potaknuti ih na upoznavanje drugih oblika baštine i senzibilizirati za očuvanje našeg nacionalnog baštinskog blaga, a time ona postaje polazište za razvoj pozitivnih stavova, vještina i navika potrebnih za život na održiv način…''

U umjetničkom dijelu programa nastupili su učenici 7. razreda OŠ Trilj, polaznici Glazbene škole, Maja Sarić i Grgo Šipić, prebirući predivne tonove na gitari.

Učenici 3. a razreda, Ivana Đonlić, Vita Bulj, Jakov Šušnjara i Maksim Marasović, u ime čitavog razreda, govorili su vješto i poticajno o slikovnici i projektu, uprizorili likove iz prošlosti i pokazali digitalne igrice koje su osmislili tijekom realizacije projekta.

Učiteljica Antonija Marasović prikazala je video o snimanju slikovnice, a učiteljica Ana Ćaleta zahvalila se na kraju svima koji su došli, dali podršku radu najmlađih koji vole svoj grad, sudjeluju u svim akcijama i pridonose promidžbi mjesta na najbolji mogući način. Zahvalila je svima koji su pridonijeli realizaciji projekta, posebno Brankici Marinović koja se uvijek odazove i odjevnim kreacijama obogati projekte, Lani Grubišić koja je fotografirala i ovom prigodom te Miji Kozina koja je osmislila lik Žarka Dražojevića za fotografiranje turista. Najavila je sljedeći projekt koji je prošao na Natječaju CI SDŽ-e, a tijekom realizacije  projekta nada se suradnji s Gradom, društvenom zajednicom, udrugama, pojedincima, kao i do sada.

Novinar, gospodin Ante Botić, intervjuirao je neke od nazočnih i još jednom pokazao kako i koliko portal Ferata pridaje važnost kulturnim događanjima, mladima, obrazovanju i suradnji.

Moderatorica programa, knjižničarka Ana Jović, pozvala je sve na domjenak i opušteno druženje nakon promocije, kako i priliči ovakvim društvenim događanjima.

Ana Ćaleta

12.05.2024. 07:46
Priredba za Majčin dan
Majčin dan se obilježava svake godine druge nedjelje u svibnju, a u ovoj godini ga obilježavamo 12. svibnja. Učenici razredne nastave matične škole OŠ Trilj ove godine ovom važnom danu posvetili su priredbu 9. svibnja 2024. u prepunoj gradskoj kinodvorani.