Mladi planinari na Kozjaku

Nestrpljivo i s veseljem, članovi izvannastavne skupine Mladi planinari, koju čine učenici 2.b, 3.a, 3.b, 4.a, 4.b, 4.c razreda Matične škole Trilj i učenici 4. razreda PŠ Košute, dočekali su predivno sunčano jutro, 17.ožujka 2012.  Skupini Mladih planinara pridružili su se i učenici 5.c razreda koji su članovi izvanškolske skupine mladog naraštaja Planinarskog društva Jelinak iz Trilja. Svi zajedno okupili su se ispred OŠ Trilj i u 8:00 sati krenuli na planinarski izlet. Cilj je bio osvojiti Kozjak, do planinarskog doma Putalj. Planinarenje su predvodili učitelji voditelji skupina, Ana Ćaleta, Mirjana Dukić i Dragica Pocrnja.

Autobusom su se dovezli do podnožja Kozjaka, do parkirališta crkve i groblja u hladovini hrastova i čempresa, po čemu je crkva i dobila ime Crkva Gospe na Hladi. Crkva je izgrađena 1888. godine na ruševinama crkve koja je postojala tu 1393. godine i više puta stradavala u ratovima s Turcima. Groblje oko crkve također je izgrađeno davno i u upotrebi je od 15. stoljeća.

Nakon kratkog razgleda crkvenog prostora,  hrabro se krenulo pješice dalje.

Uspon je bio lagan i vrlo pristupačan. Uz kraća odmaranja i koju prečicu, do doma su stigli nakon sat i 30 minuta laganog hodanja. Svi su s oduševljenjem najprije uživali u predivnom pogledu koji se pružao s Kozjaka na Kaštelansko primorje i Split. Malo su predahnuli, osvježili se i pridružili se domaru u loženju vatre za gradele na kojima su se živahno i s guštom uz pomoć učiteljica pekle kobasice i hrenovke. S velikim užitkom marendali su u ugodnom prirodnom okruženju ispred doma i uživali u planinskom čaju kojeg je skuhao  domar Vlade.

Vrijeme se kratilo u zabavi i druženju, u prepoznavanju biljnog pokrova planine, prikupljanju povijesnih i sadašnjih podataka i informacija o planini, i razgovoru sa ostalim posjetiteljima i razmjeni iskustava s njima pa čak i na engleskom jeziku.

Prije samog odlaska s planine, počistili su sve slučajno bačene otpatke, napravili zajedničke fotografije i zahvalili se domaru Vladi i njegovoj obitelji na srdačnom gostoprimstvu i pomoći.

Pri povratku su svratili do povijesne Crkve sv. Jurja koja se nalazi na jednom od najvažnijih lokaliteta iz najranije hrvatske prošlosti. Crkva sv. Jurja potječe iz 1927. godine, a izgrađena je na mjestu starohrvatske crkve iz vremena kneza Mislava. I ta je crkva u vrijeme turske vlasti srušena i od nje je ostala samo apsida u kojoj se nalazi oltar, a očuvani kameni ulomci, ukrašeni hrvatskim pleterom i križevima, ugrađeni su u pročelje današnje crkve. U darovnici iz 852. godine, knez Trpimir crkvu daruje splitskom nadbiskupu, a sebe naziva knezom Hrvata.

Nakon kratkog odmora i osvježenja hladnom vodom na njima vrlo zanimljivom bunaru iz kojeg su vodu crpili ručnom pumpom,  nastavili su dalje s povratkom.

Silazak s Kozjaka bio je malo zahtjevniji od uspona, pa se tako silazilo na više kreativnih načina po vlastitom izboru od kojih su najzanimljiviji bili oni na stražnjim dijelovima tijela, što je dodatno pojačavalo raspoloženje i veselje među planinarima.

Veseli i još uvijek puni energije i zadovoljstva, spustili su se u Kaštel Sućurac gdje su uživali u razgledu mjesta  i  u sunčanom danu uz more i sladoled.

Sretni i puni novih spoznaja i iskustava, vratili su se oko 18:00 sati u Trilj, gdje su ih već nestrpljivo čekali roditelji, kako bi iz prve ruke doznali informacije o doživljajima s planinarskog izleta na Kozjak, kojih vjerujemo, neće manjkati.

Klikom na ponuđeni link ispod teksta, možete pogledati i zanimljiv fotografski zapis o usponu na Kozjak.

Mirjana Dukić

22.12.2019. 20:55
NOVI KALENDAR RADA ŠKOLE ZA 2019./2020.
U prilogu se nalazi novi kalendar rada škole za 2019./2020.

22.12.2019. 20:45
Advent u Splitu - orijentacija u prostoru Dioklecijanove palače i stare jezgre grada
7. prosinca 2019. godine učenici naše škole koji pohađaju dodatnu nastavu povijesti i geografije te izvannastavnu skupinu Mladih povjesničara u pratnji predmetnih učitelja Tomislava Bilokapića, Danijele Krivić, Jelene Petrić Posavec i Anite Čota otputovali su u Split. Cilj ove terenske nastave bio je samostalno se orijentirati i istražiti prostor Dioklecijanove palače i stare jezgre grada uz pomoć plana grada, Google maps aplikacije i susretljivost i dobrih ljudi :-)     Na kraju svog uspješno izvedenog zadatka učenici su se okupili u Marmontovoj ulici u prostoru Francuske Alijanse gdje nas je dočekao monsieur Gerard Denegri i kratko nas proveo kroz povijest grada i ove institucije.   Ovim putem zahvaljujemo svim dragim ljudima koji su nam pomogli da ne lutamo predugo ulicama grada; tetama u Dioklecijanovim podrumima, konobaru pokraj Morpurgove knjižare, zaštitaru na Peristilu, ljubaznom gospodinu iz  Kine koji nas je fotografirao pred maketom grada, monsieur Gerardu iz Francuske Alijanse i mnogim drugima koji su pomogli da ova terenska nastava prođe u smijehu i veselju.

12.11.2019. 21:36
Dani kruha u Područnoj školi Grab
Dani kruha u Područnoj školi Grab U našoj školi 17. listopada 2019. godine svečanom školskom priredbom obilježili smo Dane kruha i zahvalnosti za plodove zemlje. Prigodnim recitacijama, igrokazima i pjesmom prisjetili smo se važnosti kruha za svagdašnji život i zahvalili Bogu za darovane plodove. Nakon svečane priredbe uslijedio je blagoslov i blagovanje hrane koju su pripremile marljive ruke naših majki i baka. Preostala hrana donirana je potrebitima.

« Siječanj 2020 »

> Nastava  > Razredna nastava 3.b  > Mladi planinari