Učenici OŠ Trilj na Festivalu izvrsnosti

Autor: Administrator , 9. 6. 2023.

Festival izvrsnosti, koji se u organizaciji Centra izvrsnosti SDŽ-e održavao od 5. do 7. lipnja u prostorijama OŠ Kraljice Jelene u Solinu i Gradskoj knjižnici Teatrin Solin, završio je dodjelom nagrada za najbolje učeničke projekte u programu CIMAJ. Prva dva dana učenici i mentori predstavili su projekte unutar programa Čuvari baštine, Dalmatinski suvenir, RAST i Mother Earth.

U sklopu međunarodnog projekta Mother earth  u suradnji Centra izvrsnosti SDŽ i Izraela, učenici OŠ Trilj prezentirali su rezultate i zajedničku suradnju. Tema zajedničkog projekta članova tima OŠ Trilj i tima Rowad alquds school, Bet Hanina iz Jeruzalema bila je Mismatch of air and water (Nesklad zraka i vode).

Projekt su proveli učenici: Magdalena Vukas, Ivana Bugarin, Matej Bilonić, Maja Sarić, Gabrijela Jurko s mentoricom Ivanom Marić Zerdun i Bisan Ktilat, Nabaa Msleh, Saleh Bawaia, Adam Dijani, Shahd Ashhab s mentoricama Tahrir Deis, Yara Bakri.

Istraživalo se u tri područja:

1.) sastav i onečišćenje zraka (čestice PM2.5 i PM10, prisutnost plinova ozona, sumporova dioksida i dušikova dioksida).

2.) sastav prirodnih voda (dijelovi rijeke Cetine) uz obradive površine, prije i tijekom poljoprivrednih aktivnosti. Ispitivali prisutnost fosfata, nitrata, amonijaka, nitrita i određivali pH-vrijednost.

3.) ALBEDO učinak gradskih površina, a pomoću DiscLab uređaja mjerili IR zračenje površina.

Učenici su prikazali plakat s rezultatima, videouradak suradnje timova iz Hrvatske i Izraela.

Na Festivalu su sudjelovale i učenice 4.a razreda OŠ Trilj, Vita Bulj, Natali Bilonić, Lorena Guvo i Rita Vukas s učiteljicom Anom Ćaleta. Učenice su uz videouradak publici predstavile projekt ''I kamen ima dušu – Suhozid'' koji su ove godine realizirali učenici 4.a i 3. razreda PŠ Grab. Uz učiteljicu Anu, voditeljice projekta bile su učiteljice Niveska Juraga Kovačev i Antonija Marasović. Partner na projektu bila im je Udruga Gaius Laberius.

Iako nisu osvojili neko od prvih mjesta, na najbolji mogući način učenici OŠ Trilj predstavili su gradnju suhozida prirodnim kamenom bez korištenja vezivnog materijala, koja je oblikovala Dalmaciju, Istru i neke europske zemlje. Na predstavljanju učenice su naglasile gradnju suhozida kao UNESCO-m zaštićenu nematerijalnu kulturnu baštinu. Naglasile su i prenošenje vještine gradnje sa starijih na mlađe članove društva. Obilazak štandova ostalih škola bio je poticaj i inspiracija za naredne projekte.

‘Čestitam svim sudionicima Festivala izvrsnosti na kreativnim projektima i proizvodima koje su pokazali na ovoj jedinstvenoj manifestaciji. Sve tri večeri Festivala izvrsnosti popraćene su emocijama koje su bile prisutne u svakoj ispričanoj priči naših Čuvara baštine, u svakom Dalmatinskom suveniru učeničkih zadruga koji su marljivo izrađivali učenici cijele školske godine. Riječi mentora, voditelja, učenika i ostalih prisutnih, dokaz su da ova priča ima veliki potencijal, a to su pokazali učenici i mentori kroz izvannastavne aktivnosti i programe RAST, Mother Earth i CIMAJ’, kazala je Zorana Bašić Plazibat iz Centra izvrsnosti SDŽ.

Izvannastavne aktivnosti pokazale su se kao savršen spoj tradicionalnih vrijednosti i modernog doba, kroz koji su učenici kroz ekologiju i projekte održivog razvoja dali svoje viđenje problema današnjice unutar programa RAST i Mother Earth.

Od ukupno 82 projekta koja su učenici predstavili u ova tri dana, stručni žiri je donio odluku i nagradio najbolje.

Iz Centra izvrsnosti SDŽ zahvaljuju svim sudionicima, posjetiteljima i podržavateljima festivala koji su još jednom pokazali kako izgleda učenička kreativnost na jednom mjestu.

Suorganizatori festivala su Splitsko-dalmatinska županija, Javna ustanova u kulturi Zvonimir Solin i Arheološki muzej u Splitu, a festival su podržali i CARNET i Leda. Na prvom danu Festivala izvrsnosti naglasak je bio na projektima osnovnih škola SDŽ financiranih kroz projekt ‘Jadranski regionalni znanstveni centar za razvoj vještina u području STEM-a, IKT-a, poduzetništva i aktivnog građanstva’.

12.05.2024. 07:46
Priredba za Majčin dan
Majčin dan se obilježava svake godine druge nedjelje u svibnju, a u ovoj godini ga obilježavamo 12. svibnja. Učenici razredne nastave matične škole OŠ Trilj ove godine ovom važnom danu posvetili su priredbu 9. svibnja 2024. u prepunoj gradskoj kinodvorani.