preskoči na sadržaj

Osnovna škola Trilj

OBAVIJEST ZA UČITELJE

HRT-OV POZIV ŠKOLAMA NA SURADNJU

Autor: Administrator , 9. 9. 2013.

                         Poštovani ravnatelji i profesori,

Program za djecu i mlade HRT-a i ove će se godine baviti školskim temama u emisiji PUNI KRUG (petkom na Drugom programu, u sklopu bloka našeg jutarnjeg dijela programa ŠKOLSKI SAT od 9.10-9.55 sati). U programskoj shemi planirana je i poslijepodnevna repriza (15.10-15.55 sati)

     Ovom prigodom pozivamo na suradnju sve profesore, djelatnike Vaše škole, učenike i roditelje.

 

  Emisija PUNI KRUG namijenjena je učenicima (starijim osnovnoškolcima) i zamišljena je kao tjedni pregled školskih i izvanškolskih zbivanja.

Drugu rubriku naše emisije PUNI KRUG nazvali smo VIJESTI IZ ŠKOLA I ŠKOLSKIH DVORIŠTA. Upravo je to prostor za promoviranje talentirane djece i različitih uspjeha učenika i njihovih profesora.

 

Navest ćemo neke primjere onoga što nas zanima:

 

-talentirani pojedinac ( učenik kojeg zanima fizika, radi kemijske pokuse, proučava minerale, piše scenarije, bavi se humanitarnim radom, lijepo crta, ljubitelj je astronomije…)

-djeca koja se bave nečim što ne mora biti u školskom sustavu (grupa) (naučili su izrađivati origami, snimaju svoje filmove, izvrsno plešu, crtaju stripove, djeca koja imaju izložbe, rade herbarije, znaju znakovni jezik, imaju neki rekord, hobi…primjera je bezbroj)

- uspjesi cijelog razreda ili grupe djece u obliku zanimljivih projekata (Globe, projekti MZOS-a, školski projekti prema predmetima)

-učenici s teškoćama, invalidi i njihovi uspjesi

-nagrađeni učenici (natjecanja, smotre…)

- izleti i putovanja, sportaši

- školske razmjene, školske zadruge, djeca koja sudjeluju u radu zajednice

- inicijative učenika npr. žele poseban školski laboratorij, skupljaju pomoć za neku obitelj, organiziraju neki koncert

- ekoakcije, čišćenje školskog okoliša, školski vrtovi, sve što je vezano za prirodu, a uključena su djeca

- događaji u školi, npr. nova kazališna predstava, posjet nekog književnika…

 

Primjera je mnogo.

Želimo promovirati rad i trud profesora i učenika Vaših škola i nadamo se da ćete nam u tome pomagati jer bez vas - nema ni naše emisije!

 

 

SURADNJA:

 Informacije šaljite na e-adresu emisije puni_krug@hrt.hr

Navedite i  broj telefona tako da vas možemo nazvati, te kontakt osobu uključenu u temu ili projekt. To je najbolji način.

 

Možete zvati i na telefone:

 

Telefon u redakciji Programa za djecu i mlade  01 634 3634 (tajnica)

Urednica Silva Skender   01 634 2402 ili GSM 099 634 83 82

Novinarka Sanja Nakić    01 634 4176 ili GSM 098 971 82 48

 

   Sa svakom našom suradnjom trebali bi biti upoznati i roditelji koji trebaju dati dopuštenje za televizijsko snimanje. Te detalje rješavamo prije samog snimanja i o njima brine producent emisije. Važno je napomenuti da iznimno pazimo kako se djeca ne bi našla u situaciji koja bi im na bilo koji način mogla izazvati nelagodu ili neugodnost bilo koje vrste.

 

  Molimo da ovu obavijest izvjesite na nekom vidljivom mjestu u školi kako bi je pročitali svi profesori, učenici i roditelji i kako bi nas mogli na vrijeme kontaktirati.

 

  Mnogo je škola u protekle tri godine surađivalo s nama. Hvala im na tome.

One koji to još nisu učinile podsjećamo da nam se javljaju 10 do 15 dana ranije tako da na vrijeme možemo planirati televizijska snimanja.

 

               Nadamo se dobroj suradnji.

Uspješan početak nove školske godine uz

 

                                                                srdačan pozdrav

 

                                                 Program za djecu i mlade, HRT








E-TEČAJEVI

 

 

 

Primjena tehnologije u obrazovanju u današnje doba je imperativ. Škole pohađaju generacije digitalnih urođenika koje se u klasičnom obliku nastave osjećaju kao u kamenom dobu, očito je stoga da je neophodno prilagoditi način poučavanja novim generacijama. Tehnologija nije odgovor na sve i ne smije biti sama sebi svrha. Ali, važno je razviti nove oblike poučavanja koji iskorištavaju jedinstvene značajke medija ili tehnologije.

Primjer primjene e-učenja kroz korištenje novih medija i tehnologije je CARNetova usluga e.Tečajevi za primjenu u nastavi.

Što su e.Tečajevi?

e.Tečajevi za primjenu u nastavi besplatni su gotovi online tečajevi implementirani u CARNetov   sustav   za   upravljanje   učenjem   Loomen,   namijenjeni   prvenstveno nastavnicima  predmeta Informatika u osnovnim i srednjim školama, ali i nastavnicima ostalih predmeta, kao i   nastavnicima   na   visokoškolskim   ustanovama.   Svojim   sadržajem pokrivaju područje informacijskih i komunikacijskih tehnologija, a u svom programu broje   sveukupno   15   različitih   tečajeva.
Tehničku i administrativnu podršku na razini sustava Loomen svojim korisnicima pruža CARNet putem elektroničke pošte loomen@carnet.hr, dok na razini tečaja nastavnik sam vrši administraciju – polaznika, lekcija i aktivnosti tečaja. 

Nastavnik od CARNeta preuzima tečaj po želji i postaje mentor svojim učenicima/studentima odnosno polaznicima. Time frontalna nastava u učionici nestaje, a polaznik postaje središtem procesa poučavanja, koji se može odvijati u potpunosti online, kombinirano ili se e.Tečaj može koristiti samo kao dodatni materijal za učenje. Vremensko trajanje tečaja prepušteno je na odluku nastavniku, jednako kao i broj učenika koje će uključiti u e.Tečaj.

Primjena e.Tečajeva

e.Tečajevi se mogu primijeniti u kombiniranom modelu na način da se dio aktivnosti odvija  online  –  obrada lekcija  sadržaja, a  samoprovjera znanja i  provjera znanja  u školskoj informatičkoj učionici  zajedno sa ostalim učenicima i nastavnikom. Preduvjet za takav model primjene  je da svi učenici izvan  školske  informatičke učionice imaju dostupno   računalo s pristupom Internetu. Jednako tako, prepreka može biti i premali broj računala u učionici uslijed čega nastavnik mora napraviti podjelu učenika na manje grupe. 
Ako   se   e.Tečajevi   koriste   kao   dodatni   materijali   za   učenje,   primjenjuju   se   kao   u klasičnoj   nastavi   te   je   preduvjet   da   se   izvode   u   informatičkoj   učionici,   ali   onda   se  može javiti potencijalni problem s brojem računala.
Nastavnik se može odlučiti i potpuno online primjenu, a tada je bitno da nastavnik bude siguran da svaki učenik ima pristup računalu s vezom na Internet izvan škole.
Ukoliko to tehnički uvjeti dozvoljavaju i razina samostalnosti i odgovornosti učenika za učenje je visoka, e.Tečaj se može odvijati u potpunosti online.
Prema statistikama, u osnovnim i srednjim školama najčešće je korišten kombinirani model jer se smatra da učenici još nisu spremni za preuzimanje potpune odgovornosti za svoje učenje, discipline u izvršavanju online obaveza  i kontrole vremena, a osim toga i realna slika je još uvijek takva da svi učenici još ne posjeduju računalo kod kuće.
Ukoliko nastavnici žele uključiti tehnologiju u svoju nastavu, ali uvjeti rada ne zadovoljavaju tehničke preduvjete, mogu odabrati opciju korištenja e.Tečaja kao dodatnog materijala za učenje i koristiti ga samo u računalnoj učionici ili čak samo kao domaću zadaću.
U cilju uspješne primjene e.Tečajeva u nastavi, potrebno je učenicima u školama omogućiti pristup  računalnoj učionici odnosno računalu na zahtjev, kako bi oni učenici koji nemaju računalo kod kuće, usprkos tome mogli izvršavati svoje zadatke i aktivnosti zadane e.Tečajem.

Uloga nastavnika i učenika

Na e.Tečaju nastavnik dobiva ulogu različitu od one u učionici. U virtualnom okruženju nastavnikova kontrola aktivnosti je neizravnija, a učenik je u prvom planu. Nastavnik ima ulogu moderatora, ali ne i kontrolora. Učenici/studenti samostalno prolaze kroz sadržaj e.Tečaja, a nastavnik pomaže u slučaju nerazumijevanja dijelova gradiva, daje smjernice i ocjenjuje zadatke.
Učenici/studenti stječu nova znanja kroz diskusijske forume moderirane od strane nastavnika. Sudjelovanje u diskusijama se boduje, a bodovi se pribrajaju onima koje polaznik ostvari na testovima i zadacima.

Usluga E-tečajeva za primjenu u nastavi pokazuje da nastavnici mogu uvesti e-učenje u svoju nastavu, bez potrebe za materijalnim ulaganjem, koristeći dostupnu tehnologiju na školi. Ujedno u svoju nastavu mogu uključiti i učenike iz drugih škola, budući da virtualni svijet ne poznaje geografskih ograničenja.

Izvor: Portal za škole

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Svijet inovacija - EDIT – inovativan način podučavanja programerskim  vještinama

 

NATJEČAJI ZA TURISTIČKE AGENCIJE

 
ŠKOLSKO ZVONO

 

Matična škola i PŠ Košute

1. 8:00-8:45

2. 8:50-9:35

3. 9:40-10:25

VELIKI ODMOR 10:25-10:40

4. 10:45-11:30

5. 11:35-12:20

6. 12:25-13:10

 

PŠ Grab

 

1. 7:45-8:30

2. 8:35-9:20

3. 9:25-10:10

VELIKI ODMOR 10:10-10:25

4. 10:30-11:15

5. 11:20-12:05

6. 12:10-12:55

 

 
ODABRANO SA WEB-a
 
Korisni linkovi

 > Facebook
 > Youtube

 
ŠKOLSKI LIST
 
ANKETA
Koliko često pratiš vijesti i događanja na web stranici škole?




 

 

 

 

 
Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

 
Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
 
Brojač posjeta
Ispis statistike od 24. 8. 2013.

Ukupno: 493002
Ovaj mjesec: 3023
Ovaj tjedan: 771
Danas: 10
 
 > Kutak za učitelje  > Obavijesti za učitelje
CMS za škole logo
Osnovna škola Trilj / Poljičke Republike 18, HR-21240 Trilj / os-trilj.skole.hr / ured@os-trilj.skole.hr
preskoči na navigaciju